Jelenlegi hely

Mesélő Budapest – lebilincselő családi útikönyv kicsiknek és nagyoknak

A most megjelent Mesélő Budapest hiánypótló kötet, hiszen az egész család, de főleg a 7–14 éves gyerekek számára színes, izgalmas és érdekes információkat ad Budapestről, különlegessé téve a hétköznapi városi sétákat is.

A kötetből megtudhatjuk a „budapesti legeket”: „A CNN amerikai hírcsatorna a Fővám téri piacunkat Európa legszebb piacának találta. Városunkban kap helyet a kontinens legrangosabb könnyűzenei fesztiválja (Sziget Fesztivál), itt van a világ leggyönyörűbb kávézója (New York kávéház), és a miénk a világ egyetlen gyógyfürdős fővárosa! A National Geographic szerint a 2-es villamos a világ hetedik leglátványosabb villamosútvonala.”

A rengeteg fotóval, kihajtható térképpel, egyedi grafikával illusztrált könyvet a gyerekek is szívesen nézegetik, hiszen szórakoztató, érthető és könnyen olvasható. A méretét úgy alakították ki, hogy utazáskor elfér a táskában, magunkkal vihetjük a kirándulások, felfedező utunk során. A legkisebbek útitársa a könyv lapjain Szotyi, a városi galamb.

Tudod-e, hogy mit rejt a Várhegy gyomra? Ki volt az Ördöglovas? Tudod-e, ki volt Budapest vőlegénye, és miért hívták „kocka bárónak”? Mi a neve a Budavári sikló két kocsijának? Hol van a Kiskirálylány szobra? Hallottál már a hídmesterekről, és arról, hogy mi a feladatuk? Hol van a Klotild és Matild palota?
Ezekre és még sok más kérdésre is megtaláljuk a választ a könyvben.

A szerző mindenkinek ajánlja ezt a könyvet, aki szeretné még jobban megismerni ezt a csodálatos várost és a felfedezett szépségek mögött keresi a kapcsolódó történelmi eseményeket, művészettörténeti és vallási vonatkozásokat. Ebben segít a sok adat, érdekesség, a városi legendák leírása, a fogalomtár és a Ki kicsoda?.

A szerzővel, Tittel Kingával beszélgettünk.

Mi adta az ötletet, hogy a napi munkád mellett könyvet írj?

A könyv ötlete 5-6 évvel ezelőtt jött, amikor otthon voltam a gyerekeimmel szülési szabadságon. Sokat jártuk a várost (a nagyobbik fiam imádott BKV-zni) és az utazás közben jöttek a kérdések a hidakról, az épületekről, szobrokról. Mivel én több más dolog mellett idegenvezetéssel is foglalkoztam, tudtam a válaszokat és szívesen meséltem a városról. Láttam, hogy ilyen témában nincs könyv a piacon, így kezdtem el írni a Mesélő Budapestet.

A könyv műfaja "családi útikönyv". Kinek szól és hogyan érdemes használni? Miben különbözik a turistáknak szóló színes útikalauzoktól?

Igyekeztünk (a Kolibri Kiadóval) a lehető legszínesebben - a szó szoros értelmében - és legolvasmányosabb formában bemutatni a várost. Ezt a könyvet méreténél fogva mindig magunkkal vihetjük és akár a városban, akár otthon este, egy Budapesti kirándulás előestéjén vagy azt követően olvasgathatjuk az aktuális részeket. A hagyományos útikalauzokhoz képet ebből a könyvből élvezetes formában tanulhatunk a történelemről, művészettörténetről, a különböző vallásokról, felekezetekről, olyan kérdések is előjönnek, amik néha túl egyértelműek ahhoz, hogy meg tudjuk fogalmazni rájuk a választ (pl. mi a különbség egy katolikus és egy református templom között?).  Mesélek benne a budapesti bérházak titkairól, a kávéházakról, de a nemzeti ünnepek vagy a címerek szintén sorra kerülnek, mind a városhoz köthető formában.

Gyerekszemmel hogyan lehet bemutatni a várost, úgy hogy a felnőtteknek is érdekes legyen?

Fontos, hogy ne a száraz tényekre, hanem az érdekességekre, az „apróbetűs” történetekre koncentráljunk, mert ez ,marad meg a gyerekekben – és a felnőttekben is, ezt tapasztalatból mondom. A könyvben elsősorban azokra a kérdésekre keresem a választ, ami a munkám során a vendégeimben – az ide látogató turistákban – és a gyerekekben felmerült, illetve ami engem is érdekelt, érdekelne.

Milyen szempont szerint választottad ki a helyszíneket? Kevésbé ismert, eldugott budapesti helyeket, különlegességeket is találunk a könyvben?

Igyekeztem a Budapesti városnéző túrák főbb helyszíneire koncentrálni, de vannak benne kitérők a főbb útvonalakról is. A terjedelmi korlát miatt természetesen nem fed le mindent a könyv, de ötletet adhat és kedvet csinálhat a többi városrész megismeréséhez.

Mi a te személyes kedvenced Budapesten és miért?

Én az egész várost szeretem, minkét oldalnak – Budának és Pestnek – megvan a maga hangulata. Szívesen sétálok például a Tóth Árpád sétányon a Várnegyedben, de az Andrássy út épületeit megcsodálva szintén repes a szívem.

Tittel Kinga
Házas, két gyermeke Marci (9) és Olivér (7). Eredetileg közgazdász, szeret utazni, világot látni. Idegenvezetőként és kirándulásszervezőként sok országban járt, majd itthon fordító- és tolmácsképző posztgraduális képzést végzett, szakfordító-tolmácsként dolgozott egy nagy multinacionális cégnél. Gyermekei születés után visszatért a turizmus világába, 8 éve foglalkozik idegenvezetéssel, mellette szabadúszó tolmácsként és fordítóként is dolgozik. Hobbija a fotózás, búvárkodás, írás, utazás, a világra rácsodálkozás.

Két gyermeked van, ők is besegítettek a munkába? Tesztelted például a könyvet rajtuk?

A könyv koncepciójának kialakításában segített, hogy látom, hogy „működik” egy 7 és 9 éves, és a bennük felmerülő kérdések nagyban inspiráltak, most pedig látom, hogy ki nem lehet venni a kezükből a könyvet, az osztályban azon versenyeznek, hogy ki tud többet a városról ("És azt már olvastad, hogy...?), kuncognak a sikamlós részeken (pl. Hadik András lovasszobrának fénylő heréi vagy az Ördöglovas legendája)

A fiatalok főleg az interneten tájékozódnak, számukra is használható ez a könyv?

Mindenképpen. A könyvben szereplő egy-egy témának, személynek, legendának az Interneten bővebben is utánanézhetnek, hiszen mindenről csak a számomra legfontosabb, legérdekesebb dolgokat írtam bele.

Nagyon pozitív fogadtatása van a könyvnek, a bemutatón is rengetegen voltak, számítottál rá, hogy ekkora sikere lesz első perctől? Mit gondolsz mi ennek az oka?

Én magam is meglepődtem, hogy milyen sokan jöttek el a bemutatóra. Elfogyott az összes odavitt példány és sokaknak nem jutott ülőhely. A fiaim iskolájában azóta is folyamatos a megkeresés, egyre többen rendelnek, terjed a híre. A visszajelzésekből - és folyamatosan kapom őket - azt látom, hogy minden korosztály megtalálja benne azt, ami hasznos és szerethető számára. A legkisebbek Szotyit, a galambot keresik az oldalakon, a kisiskolások böngészik a képeket és az apróbb szövegdobozokat, a nagyobbak szívesen olvassák a városi legendákat, az összehasonlító táblázatokat. Sok pozitív visszajelzést kapok pedagógusoktól, akik az iskolában környezet vagy történelem órán, illetve a majdani osztálykirándulásokon is jól tudják használni.

Mik a jövőbeli terveid? Készül esetleg folytatás, vagy más hasonló rendhagyó útikönyv?

Ez a könyv is több mint 5 évet íródott és nagyon kevesen tudták, hogy dolgozom rajta, úgyhogy a jövőbeli terveimről majd később.

Köszönöm a beszélgetést!

Halász Kinga, Budapestimami

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.
Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.
Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

A hóemberek világnapját január 18-án ünnepelhetjük, és ez kiváló alkalom arra, hogy kreatívan és vidáman töltsük el a napot. Íme néhány ötlet, hogyan lehet ezt a napot emlékezetessé tenni:
Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

A hóemberek világnapját január 18-án ünneplik. Azért esett erre a napra a választás, mert a 18-as szám vizuálisan emlékeztet egy hóember formájára: a "1" a kezében lévő seprűre, a "8" pedig a két hógolyóból álló testére.
Ugrás az oldal tetejére