Amennyiben az az elképzelése, hogy házastársa, gyermekei és unokái között céljaiknak, szemléletüknek és érdeklődési körüknek megfelelően oszthassa fel vagyonát, akkor olvassa el alábbi cikkünket, amelyben 3 különböző megoldásra térünk ki.
MEGOLDÁSOK
BIZALMI VAGYONKEZELÉS (BVK)
Legyen rugalmas a vagyonörökítés, kerülje el a hagyatékátadás komplikációit!
A vagyontervezés egyik legjobb eszköze a bizalmi vagyonkezelés, amely során a vagyonrendelő ingyenesen átadja vagyonát vagy annak egy részét egy másik személy (a vagyonkezelő) részére. A vagyonkezelő a vagyonnal kapcsolatos tulajdonosi jogosítványokat gyakorolja, a vagyont kezeli és azt, valamint annak hozamát, a kedvezményezett vagy kedvezményezettek részére kiadja. Mindennek a feltételeiről a bizalmi vagyonkezelési szerződésben állapodik meg a vagyonrendelő és a vagyonkezelő.
A magyar jog sajátosságainak köszönhetően a vagyonrendelő és a vagyonkezelő lehet ugyanaz a személy, így a vagyonrendelő átadhatja a vagyont „saját magának”, vagy akár egy általa létrehozott társaságnak, mint vagyonkezelőnek. Ezáltal biztosítani tudja, hogy továbbra is közvetlen kontrollt gyakoroljon a vagyonkezelés körébe átadott vagyontárgyak felett.
A bizalmi vagyonkezelés alapításakor a bvk körébe átadott vagyon kikerül a vagyonrendelő tulajdoni köréből, ezért meg tudja óvni a vagyont az ellene támasztott esetleges igényekből fakadó kockázatoktól. Ugyanakkor, mivel az átadott vagyontárgyak a vagyonkezelő saját vagyonába sem kerülnek, így az a vagyonkezelő kockázataival szemben is védelmet élvez.
A vagyonrendelő halála esetén nem képezik a hagyaték részét a bvk-ba bevitt vagyontárgyak, ezért bvk alapításával elkerülhető a Ptk. merev öröklési jogi rendszere (pl. kötelesrész juttatása) és a hagyatékátadással kapcsolatos adminisztráció is.
Mindezek mellett a bizalmi vagyonkezelés több adózási előnyt is biztosít. Nem csupán a vagyonrendelő tulajdonában levő vagyontárgyak (pl. társasági üzletrészek) piaci értékre való felértékelését teszi lehetővé, hanem egyes feltételek fennállása esetén adómentességgel is járhat. Ráadásul a bvk-ba bevitt értékpapírok tartós befektetési számlára is helyezhetők, amely a hozam adómentességét magánszemély kedvezményezettek esetén is biztosítja.
VÉGRENDELET
Kerüljön ahhoz a személyhez a vagyonelem, aki azt a legjobban tudja hasznosítani
A végrendelet egy olyan egyoldalú nyilatkozat, amelyben a magánszemély meghatározza vagyonának sorsát a halála esetén. Ezzel a nyilatkozattal a végrendelkezőnek lehetősége adódik arra, hogy részarányosan megjelölje az általa megnevezett örökösök részesedését a vagyonából, de akár tételesen is kijelölheti az egyes vagyontárgyainak a jövőbeli tulajdonosait.
A végrendelkezési szabadságot egyedül az ún. kötelesrészi igény korlátozza. Ennek alapján a törvényes örökösök abban az esetben is jogosultak a nekik a törvényes öröklés szerint járó örökrész egyharmadára, ha esetleg a végrendeletben ennél alacsonyabb mértékű örökrészt juttatnak számukra.
A végrendelet egy egyszerű magánokiratban is tehető, amennyiben a végrendelkező teljesíti a formális feltételeket a végrendelet érvényességével kapcsolatban. A végrendeletet közjegyzőnél lehet letétbe helyezni.
A végrendeletben foglaltak szerinti vagyonmegosztás - a törvényes örökléshez hasonlóan - a hagyatéki eljárás során megy végbe. A hagyatéki eljárás során a közjegyző megvizsgálja a végrendeletet, a jogszabályokat és az általa megismert tényeket és ez alapján rendelkezik a hagyaték megosztásáról az örökösök között.
A hagyatékátadó eljárás akár éveket is igénybe vehet, mivel függ a hagyaték nagyságától és az örökösök egymás közötti viszonyától is.
A hagyatékátadó eljárás elhúzódásából előállt patthelyzet, valamint a kötelesrészből eredő korlátok megelőzhetők a bizalmi vagyonkezelés által.
VAGYONKEZELŐ ALAPÍTVÁNY
Válasszon komplex szervezeti megoldást, ami túléli az örökhagyót!
A vagyonkezelő alapítvány az alapító által rendelt vagyon kezelésére és az ebből származó jövedelemnek az alapító okiratban megjelölt célok és feladatok megvalósítására alapítható.
Családi cégek és vagyoneszközök alapítványba rendelése a családi vagyon összefogásának és kezelésének világszerte népszerű és elfogadott formája. A vagyonkezelő alapítvány lehetővé teszi, hogy a családi vagyon hosszútávú kezelését egy professzionális szervezet lássa el és teljesítse a kifizetéseket a családtagok részére. Emellett lehetőséget nyújt a vagyon piaci értékre történő adómentes felértékelésére, illetve adómentes gyarapítására is.
A vagyon alapítvány segítségével a vagyonrendelő biztosítani tudja vagyonának védelmét a személyes kockázataival szemben, miközben – az alapító okirat esetleges megváltoztatásával és az alapítvány tisztségviselőinek módosításával – továbbra is ellenőrzése alatt tudja tartani a vagyon működtetését.
A vagyonkezelő alapítvány létrehozásához és működtetéséhez számos személyi és pénzügyi feltételnek kell megfelelni:
- Minimális induló tőke 600 millió forint, amelyet pénzben vagy egyéb vagyoni eszközben kell az alapítvány rendelkezésére bocsátani.
- A vagyont a vagyonkezelő alapítványkuratóriumának vagy vagyonellenőrének kell irányítania.
- Kötelező felügyelőbizottságot választani
- Kötelező állandó könyvvizsgálót megbízni.
Érdeklődik a bizalmi vagyonkezelés, a végrendelet vagy a vagyonkezelő alapítvány iránt? Mi segíthetünk!
Telefon: +36 1 889 2800
E-mail: info@vagyontervezes.hu
Web: vagyontervezes.hu
Szponzorált tartalom