Jelenlegi hely

Nem akar a gyerek lefeküdni időben? Hogyan állítsuk vissza az alvási rendet?

Szülői rémálom, mikor a gyerekeket az iskolakezdéshez közelítve vissza szeretnénk szoktatni a korai felkeléshez. Ötletek, tippek, hogyan könnyíthetjük meg a helyzetünket és a gyerekekét is. 

Nyáron megváltoznak mindannyiunk alvási szokásai, közrejátszik benne a kánikula, a sok nyári program. Az iskolaév közben szigorúan beszabályozott életet élő gyermekeink örömmel használják ki a meglazult rendet, a másnap délig alvás lehetőségét. Persze ez életkoronként is változik, ki hogyan és mikor tud felkelni, lefeküdni.

Forrás

A megfelelő minőségű és mennyiségű alvás minden életkorban fontos, de

kamaszkorban kritikus az elegendő alvás. Alvás közben a szervezet hormonokat bocsát ki, amelyek elősegítik az agyi és fizikai növekedést és fejlődést és a szexuális érést.

Lefordítom: ha kamaszod nem alszik eleget, alacsony marad és elhízik. Ehhez a saját farkába harapó kígyóhoz hasonlító helyzettel nem könnyű megbírkózni semelyik résztvevőnek.

Az alvási rend visszaállítása olyan, mint szembeszélben kiönteni a pohárból a vizet. Azaz nemcsak nem sikerül, de még magunk ellen is dolgozunk.

A késői lefekvésről sem könnyű leszokni, pláne a korai kelésre rászánni magunkat.

Elő az esti rutinnal  

Elmaradt a megszokott rutin, késői a vacsi a kánikula miatt, a gyerek is ottragadt a tv előtt, tovább játszott a mobilon...

Forrás

Iskolaidőben hogy is volt? Eltenni a kütyüt, abbahagyni a tévénézést este 8 órakor, fürdés, fogmosás, íróasztal- iskolatáska csekkolás, elfelejtett házi megírása vagy verstanulás… naná, hogy közben megy a "menjél már fürdeni" mantra.

Tipp: Próbáljatok alkut kötni! Hétfő - csütörtök, meghatározott időben este pl. 20.00-kor leteszi a telót és kütyümentes este van. Hogy ne essen kísértésbe, tegyétek töltőre (úgyis lemerül estére). A töltőpont pedig ne a hálószobákba legyen, hanem a nappali vagy a konyha egy gyorsan elérhető részén. Igen, amihez ki kell szállni az ágyból.

Kapcsoljunk alvó üzemmódba!

Nyilván most még nincs elfelejtett házi. De a kütyü helyett lehet olvasni, közösen beszélgetni, megnyugtató zenét hallgatni, akár pizsiben együtt.

Forrás

Lelassítja, megnyugtatja a gyerekeket és minket is.

A naponta használt digitális eszközök – vagyis a mobiltelefon, a tablet vagy a laptop – a szemre káros kék fényt sugároznak. Védeni kell ellene a szemet, ugyanis hosszú távon makula degenerációt, illetve vakságot okozhat a túlzásba vitt kijelző- és monitorbámulás.

Fürdés: a Te gyerekedet felpörgeti vagy lecsendesíti?

Eltérően reagálnak a gyerekek a fürdésre, a vízre: van akiket felpörget, van, akiket ellenkezőleg, hamar kiüt. Ez utóbbinál könnyebb, mert azt kell utolsó tevékenységnek hagyni, és előtte minden mást megcsinálni.

Akiket felpörget, ott érdemes előre hozni a fürdést, és pizsiben befejezni az esti rutint, táska összepakolást. Hagyni kell nekik időt még a játékra, olvasásra, csendes foglalkozásra. Az egyik fiam ilyenkor legozik elmélyülten, csendben, háttal mindenkinek.

Az ágy csak alvásra való

Ha már az ágynál tartunk. Lehet, hogy szerettek az ágyban filmet nézni, játszani, de a legjobb az lenne, ha csak alvásra használnátok.

Máskülönben az agy az ébrenléttel, szórakozással fogja összekapcsolni.

Agyunk a fény jelenlétét annak jeleként használja, hogy ideje ébren és ébernek lenni, a sötétséget pedig, hogy ideje kikapcsolni és aludni.

A hálószoba és az alvókörnyezet is fontos

A hálószoba a nyugalom szigete legyen: csendes, sötét, hűvös és kényelmes, a minél jobb minőségű alvás érdekében. Nyilván a gyerekszobát nem tudod átrendezni, színes, vidám, nem épp alvásra inspirál.

Forrás
Tipp: El lehet benne különíteni az alvásra való sarkot, ahol az ágy a legnyugodtabb sarkában van, sem a színek, sem a fények nem tartják ébren a gyerekeket.

Tehát kislámpát felkapcsolni, függönyt behúzni! Minden munkát vagy tanulást az ágyon kívül hagyni.

A túlzott esti fénynek való kitettség negatív hatással lehet az alvásra és egyes élettani funkciókra: nevezetesen a csökkent glükóztoleranciát és az inzulinrezisztenciát.

Következetes ébresztő, következetes lefekvés

A tyúk vagy a tojás? Nem kell a darwini igazságot megtalálnunk, csak kezdjük el alkalmazni. Hatékonyabb, ha a korai felkeléssel kezdjük, hitelesebben alakul ki az igény a korai lefekvésre.  Ha a hét minden napján ugyanakkor kelsz fel, a test elkezdi keresni az egyensúlyt, és meg is fogja találni a számára optimális lefekvési időt.

Ez a gepárd család megtalálta az egyensúlyt az alvásban (Forrás)

Minél hamarabb kezditek el, annál könnyebb dolgotok lesz.

Tipp: A vakáció utolsó napjaira nem lesz könnyű a kiskamaszaidnak megmagyarázni, miért kelljenek korán, nem akarják majd harcállásaikat könnyen feladni. De időzíthetsz egy korán kezdődő vásárlást, egy korai fodrász vagy fogorvos időpontot. Néhány napi kis csalással nagyot tudtok előre lépni.

Mozduljatok ki

Fontos, hogy legyen elég fizikai aktivitás a gyerekek hétköznapjaiban. A fizikális teher, a mozgás elengedhetetlen a normális napi ritmushoz és különösen igaz akkor, ha valaki otthonról dolgozik (vagy esetleg tanul).
Menjetek ki a friss levegőre és mozogjatok minden nap: séta, görkori, bicaj, lépcsőn futás, ugrálás, tánc, jóga.. millió lehetőség, amit közösen is csinálhattok, nem egyet akár kis lakásban is.

Kerüljétek az esti nasit

Hagyján a kalóriák okozta előnytelen alak! A későn bevitt szénhidrát és cukor túlpörgeti a gyerekeket. Észrevetted hogy étkezés után, pláne ha megturbóztátok egy kis fagyival, sütivel, micsoda ugráló, visítozó, rohangáló ördögfiókák lesznek?

Forrás

Dolgozik bennük a cukor, durva túlzással fogalmazva meg az összetett biológiai folyamatokat. Szóval vacsi után lefekvésig nincs nasi! Igen, a fekete tea kivonatot tartalmazó jeges tea és az egyéb szénsavas üdítők is ide tartoznak. Ja, és a chips is! 

ADL - Debrecenimami

Listakép forrás

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Hogy kerüljük el a karácsonyi túlevést?

Hogy kerüljük el a karácsonyi túlevést?

Az ünnepi ételek és desszertek bősége sokunk számára kihívást jelent. Hogyan élvezhetjük ki az ünnepi asztal örömeit anélkül, hogy túlevésbe csúsznánk? Völgyesi Anett, funkcionális táplálkozási tanácsadó hasznos tippeket hozott nekünk, hogy meg tudjuk tartani a mértéket, miközben élvezhetjük is a finom falatokat.
Címlap Édesítsünk természetesen, cukor nélkül

Édesítsünk természetesen, cukor nélkül

A fogyókúrázóknak vagy friss életmódváltóknak gyakran éppen a cukor és az édes ízek hiányoznak a legjobban. Az ünnepi időszak közeledtével mindannyian szeretnénk valami finomsággal megörvendeztetni szeretteinket, miközben egyre többen keresünk egészségesebb alternatívákat. Hogyan lehet édességeinket és desszertjeinket természetes módon, cukor nélkül elkészíteni anélkül, hogy kompromisszumot kötnénk az ízélmény terén? Ehhez hozott Nektek most tippeket Völgyesi Anett, funkcionális táplálkozási tanácsadó, sportedző.
Aki kicsiben tervez, előbb-utóbb nagyban is fog: bakancslista a téli szünetre

Aki kicsiben tervez, előbb-utóbb nagyban is fog: bakancslista a téli szünetre

A bakancslista is egy élettervezési módszer, kicsit játékosabban, de tervezésre ösztönöz. Jó módszer a gyerekek és magunk előre tervezésre szoktatására.
Karácsonyi fényárban úszó csodaházak, avagy a legszebb karácsonyi kiránduló helyek

Karácsonyi fényárban úszó csodaházak, avagy a legszebb karácsonyi kirándulóhelyek

Karácsony gondolatán, nincs az a fényár, amitől besokallnék, még ha az egész ország egy csillogó villogó nagy meseházzá öltözne, én azt is gyönyörűnek látnám. Lassan a porták ünnepi kivilágításba borulnak, ám vannak, akik igazán kiemelkedő módon öltöztetik fel házaikat, és turistalátványossággá növik ki magukat kicsik és nagyok örömére egyaránt.
Ugrás az oldal tetejére