Jelenlegi hely

Tippek kezdőknek a csomagolásmentes vásárláshoz

A csomagolásmentes vásárlás ijesztően hangzik mai világunkban, feltételezi a tudatos vásárlást, életünk előre tervezését. Elég az első néhány alkalommal csak betenni a kocsiba, táskánkba a kosarat, vászonszatyrokat, üres dobozokat, aztán már minden jön magától!

Csomagolásmentesen májusban (is)

Május 15-e a Nemzetközi klímaváltozás napja. Ez a dátum jó alkalom volt az elmúlt években a JÖN Alapítvány és a Háztartásom Hulladék Nélkül háziasszonya, Tóth Andi szervezésében csomagolásmentes május néven országszerte egész hónapos eseménysorozat került megrendezésre. Idén ugyan ez a kihívás elmarad, de eredeti célja változatlan, a szervezők

gyarapítani szeretnék a tudatos vásárlók körét, felhívva a figyelmet a túlzott fogyasztás és a túlzott csomagolás veszélyeire.

Sokan csatlakoznának a csomagolásmentes vásárlás művelői közé, de nem tudják, hogyan induljanak neki, nem mindenki gyakorlott a környezettudatos háztartás vezetésében. Ha már szelektíven gyűjtöd a szemetet és az újrafelhasználás sem áll távol tőled, ez is biztos tetszeni fog. Ha Te, Anya, Apa ezt választod, a gyerekeknek már természetes lesz.

Ha kezdő vagy még a hulladékmentes vásárlásban, az alábbiakat érdemes betartanod:

1. menü és bevásárlólista írása

Van aki fejben is jó ebben, ne legyen lelkiismeret-furdalásod, ha nincs listád. De használhatsz appot is, közös bevásárlólistát írhatsz családtagjaiddal, elmentheted a korábbiakat, hogy csak frissítgesd... szóval a lényeg, hogy legyen tervünk!

2. a bevásárlólista alapján gondold végig, melyik terméket miben érdemes szállítani:

  • apróbb szemű gyümölcsöknek, zöldségeknek - műanyag, jól záródó dobozok;
  • nagyobb szemű zöldségeknek, gyümölcsöknek textilszütyő, bevásárlókosár;

  • húsok, felvágottak: a papírba csomagoltat is jó beletenni nagyobb műanyag dobozokba, a nagy melegben hűtőtáska, jégakku használata is ajánlott;
  • csatos üvegek különböző méretekben a tejtermékeknek;
  • a pékárunak vászontáskák;
  • a fűszereknek, magvaknak, szárított hüvelyeseknek, aszalványoknak csavaros tetejű vagy csatos üvegek különböző méretekben; 

3. a különböző tárolók nehezebbek lesznek és nagyobb helyet foglalnak, mint a nejlonzacskók.

Így a szállításra is fel kell készülnöd: Párod erős karjai mellett bájos kerekes kocsik és kosarak is léteznek ma már, nem csak azok az öreges banyatankok

4. otthoni elpakolásnál érdemes a vásárlás dátumát a tárolóedényre felírni.

Ezt a gyári csomagoláson megtették helyettünk, de most már mi vagyunk a minőség-ellenőrzés is.

Jó tanács: mindig eggyel több dobozt vigyél, mint amit terveztél!wink

Mi ez az egész felhajtás a csomagolás körül?

Egy tanulmány szerint csak Európában fejenként 30 kilogramm műanyag csomagolást dobnak szemétre az emberek éves szinten. Ezek túlnyomó többsége nem kerül újrahasznosításra, 95 százaléka hulladékégetőben, illetve hulladéklerakóban végzi. Ráadásul a műanyag csomagolás nem is népszerű: Nagy-Britanniában a vásárlók 79 százaléka, míg Németországban 76 százaléka vallja azt a nézetet, hogy az áruk túl sok csomagolást kapnak, és jobb, ha a zöldségek-gyümölcsök csomagolás nélkül kerülnek eladásra.

Az persze már csak tetézi a problémákat, hogy az előre adagolt mennyiségeken nem lehet változtatni. Muszáj megvenned a négyes csomag almát, még akkor is, ha épp egyre vagy ötre van szükséged.

Az Uniós szabályzás szerint az egyszer használatos műanyag evőeszközök, tányérok, poharak, szívószál, higiániai eszközök használatát már korábban törvényi szinten betiltották 2021-től. Érdekes, hogy a szívószál váltotta ki a legnagyobb pánikot, ki érti, miért?

A jó hír, hogy a Nemzetközi klímaváltozás napja előtt közel negyedmillióan követelték és ezzel el is érték, hogy 2021-re betiltanák Magyarországon is az egyszer használatos műanyag termékek és csomagolóanyagok terén a vékony falú műanyag szatyrokat, zacskókat is!

Az eldobható műanyag szatyrok betiltásáért a Greenpeace magyarországi szervezete indított petíciót, mely Magyarország valaha létező legtámogatottabb környezetvédelmi petíciójává vált.

Elő tehát a szexi vászonszatyrokkal, egyedi kreációkkal, kosarakkal és dobozokkal, ne legyünk lusták!

ADL - Debrecenimami

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Hogyan legyünk penge arcok a karácsonyi ajándékozáskor a kamasz gyerekeinknél?

Hogyan legyünk penge arcok a karácsonyi ajándékozáskor a kamasz gyerekeinknél?

Kis vagy nagykamasz? Egyben tuti megegyeznek. Minden ciki, és a válaszuk nem tudom, ha a karácsonyi kívánságaikról faggatjuk őket.
5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

Szülőnek lenni csodálatos és hálás feladat, ami ugyanakkor számos lemondással és kihívással együtt jár: miközben egy másik emberi lény szükségleteiről gondoskodunk, sokszor érezhetjük úgy, hogy nem jut idő saját magunkra. Ne felejtsük el azonban, hogy az énidőre mindenkinek szüksége van, olykor tehát egy kicsit törődjünk saját magunkkal is.
Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

A rászorulók támogatása nemcsak karácsonykor, hanem egész évben fontos, de az ünnepi időszak különösen jó lehetőséget teremt a segítésre. Hoztam pár ötletet, hogy milyen módokon tehetünk jót:
Hogyan maradjunk energikusak a téli hónapokban? - Tippek a tél okozta fáradtság ellen

Hogyan maradjunk energikusak a téli hónapokban? - Tippek a tél okozta fáradtság ellen

A téli hónapokban gyakran tapasztalható fáradtság és energiahiány a hideg időjárás, a rövid nappalok és a kevesebb napfény miatt alakul ki. Az alábbi tippek segíthetnek, hogy energikusabbnak érezd magad ebben az időszakban:
Ugrás az oldal tetejére