Jelenlegi hely

Hogyan előzhető meg a mellgyulladás?

Minden szoptatós édesanya rémálma a mellgyulladás, kialakulásának számos oka lehet. Mit tehetsz, hogy megelőzd a bajt?

Mitől alakulhat ki mellgyulladás?

A gyulladás okát nem egyszerű megállapítani, de a következő esetek növelik a kialakulás kockázatát:

  • ha két szoptatás között túl sok idő telik el, az a mell telitettségéhez vezet. Például amikor a baba átalussza az éjszakát
  • ha rövid a szoptatás ideje. Például ha a baba náthás vagy jön a foga
  • ha a mellet valami elszorítja. Például szoros, merevítős melltartó; babahordozó vagy a táska pántja
  • rossz szoptatási technika esetén a mell nem jól ürül ki
  • sérült mellbimbón keresztül bejutott kórokozó
  • ha a baba nem tud elég erősen szívni, nem szopik hatékonyan
  • de okozhatja az is, ha az anya stresszes, kimerült
  • a mell rendellenessége

Bő tejtermelés esetén fokozottan kell figyelni a mell ürítésére. Ha a mell feszül, kemény, szükséges lehet a mell fejése, hogy elkerüld a gyulladást. A gyorsabb és hatékony eredmény érdekében használhatsz elektromos mellszívót, ami megkönnyíti a fejést. A baba tejigénye időnként változik, a tejtermelés előbb-utóbb alkalmazkodik a baba szopási ciklusához, de amíg ez meg nem történik, ki kell fejni a tejet. Elektromos mellszívót bérelni is tudsz, így ha csak rövid időre van szükséged hatékony segítségre, anyagilag nem kell megterhelni a családi kasszát.

(Foto: pixabay)

A mellgyulladás első tünetei

Ha egy tejcsatorna nem ürül ki rendesen, a mellben kialakuló fájdalmas, érzékeny pont vagy csomó jelzi, hogy eltömődött. Az “eldugulás” jellemzően csak az egyik mellben jelentkezik. A kellemetlen érzés, a kialakuló csomók gyorsan mellgyulladást okozhatnak, mivel az eltömődött rész mögött kialakuló nagyobb nyomás hatására a környező szövetek begyulladhatnak.

Nem szabad figyelmen kívül hagyni a test első jelzését!

A mellgyulladás jellegzetes tünetei, amikor a mell meleggé, gyakran forróvá és érzékennyé válik, bepirosodik. Az édesanya belázasodik, ami fáradtsággal, levertséggel, sokszor végtagfájdalommal, esetenként émelygéssel, hányással jár. A gyulladás legtöbbször csak egy mellen jelentkezik.

Mellgyulladás kezelése házilag

Az eltömődött tejcsatorna és a mellgyulladás kezelése között nincs lényegi különbség. Mielőtt orvoshoz fordulsz, érdemes először az alábbi gyógymódokkal próbálkoznod

  • Tartsd melegen a mellet, mert a melegítés hatására javul a keringés, ami gyorsítja a gyógyulást. A melegítésre számos alternatíva létezik: meleg zuhany, meggymagos párna, elektromos melegítő párna vagy meleg vizes palack használata.
  • Melegítést követően masszírozd át gyengéden a gyulladt mellett. A masszírozást öt ujjal, körkörös mozdulatokkal végezd, a csomó mögött kezdve a mellbimbó felé haladva.
  • Szoptass gyakrabban! Amíg a mell érintésre nagyon érzékeny, forró, a gyulladt mellből legalább kétóránként javasolt megszoptatni a babát, még éjszaka is. Figyelj a helyes mellretételre!
  • Recept nélkül kapható gyulladáscsökkentő szert is bevehetsz. Kérd ki orvosod tanácsát!
  • Amennyire van rá módod pihenj sokat!

(Foto: pixabay)

Mikor kell orvoshoz fordulni?

Abban az esetben, ha a fenti technikák huszonnégy órán belül nem hoznak javulást, illetve a láz nem múlik el, esetleg a tünetek súlyosbodnak, orvoshoz kell fordulni. Lehetőleg azonnal fordulj orvoshoz

  • ha mindkét mell begyullad
  • ha vér vagy genny van az anyatejben
  • ha vörös csíkok jelennek meg a gyulladt terület környékén
  • ha a mellbimbó tűnik fertőzöttnek
  • ha a tünetek hirtelen és súlyosan jelentkeznek

Szoptatás mellett is szedhető a legtöbb antibiotikum, ezért azt csak abban az esetben érdemes abba hagyni, ha az orvos javasolja.

Szoptatás mellgyulladás alatt

A mellgyulladás ideje alatt az édesanyának és a kisbabának is az a legjobb, ha nem hagyja abba a szoptatást.

 

Babavár Kölcsönző

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

A hóemberek világnapját január 18-án ünnepelhetjük, és ez kiváló alkalom arra, hogy kreatívan és vidáman töltsük el a napot. Íme néhány ötlet, hogyan lehet ezt a napot emlékezetessé tenni:
Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

A hóemberek világnapját január 18-án ünneplik. Azért esett erre a napra a választás, mert a 18-as szám vizuálisan emlékeztet egy hóember formájára: a "1" a kezében lévő seprűre, a "8" pedig a két hógolyóból álló testére.
Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Tudom hihetetlen, hogy én ennyire félek tőle…, persze, mert te tudod, hogy nem bánt, látod, hogy szép és színes, és fel is készülsz rá, de én nem! Én minden felkészülés nélkül kapom ezeket a hangokat, amire nem úgy reagálok, mint egy ember, hanem szaladok… hogy hová? Nem tudom!
Szilveszteri kényeztetés: házi likőrök egyszerűen

Szilveszteri kényeztetés: házi likőrök egyszerűen

Az ünnepi időszak tökéletes alkalom arra, hogy különleges finomságokkal lepjük meg magunkat és szeretteinket. Mi lehetne jobb, mint egy saját készítésű likőr, ami egyszerre melengeti a szívet és csempész egy kis luxust a mindennapokba? Négy egyszerű, de ínycsiklandó receptet hoztunk, amelyek garantáltan feldobják a szilvesztert – akár egy vidám összejövetel, akár egy meghitt, kanapén töltött este a terv.
Ugrás az oldal tetejére