Jelenlegi hely

Számold össze, mi mindenért lehetsz hálás!

Az egyik kedvenc kifejezésem angolul a "count your blessings" - magyarul olyasmit jelent, hogy "számold össze az áldásaidat". Vannak olyan napok, amikor eszünkbe se jut tudatosan végiggondolni, hogy minek örülhetünk, hiszen mindenkinek vannak nehezebb napjai, amikor inkább a megoldandó problémákra koncentrálunk - viszont ha mégis beépítjük ezt a szokást az életünbe, annak rövid és hosszú távon is jó hatásai lesznek a lelki egészségünkre.

Hogy hogyan is működik mindez?

A mindennapjaink során rengeteg inger ér bennünket, amit az emberi észlelőrendszer nem bír mind feldolgozni. Ez nem is baj!

A figyelmi rendszerünk automatikusan megszűri ezeket az ingereket, így nem terhelődünk túl velük.

Az, hogy mi alapján szűrjük az ingereket, több tényezőn múlik: ilyen például, amikor egy bizonyos típusú színre és formára figyelünk, hajlamosak vagyunk a hozzá hasonlókat előbb észrevenni.

Érdekes, hogy ugyanígy vagyunk az érzelmekkel is: ha valami örömtelire, vidámra gondolunk, sokkal inkább hajlamosak vagyunk ezzel a színezettel látni akár elsőre semleges dolgokat is.

És itt jön képbe a hála

Hálásnak lenni jó érzés, ilyenkor kifejezetten keressük azokat a dolgokat, amik megmosolygtatnak, és amiktől úgy érezzük, kicsit nagyobb rendben vagyunk magunkkal és a világgal.

A hála, vagy a pozitív dolgokra irányuló figyelem azonban nem jelenti azt, hogy ne panaszkodnánk vagy bosszankodnánk akár minden nap. A negatívat tudatosan figyelmen kívül hagyni nem éppen célszerű, ez inkább a valóság tagadása lenne. 

Barbara Fredrickson pszichológus a pozitív pszichológia egyik vezető kutatója, aki többek között ezt a jelenséget vizsgálta. A kutatásának eredményei alapján arra jött rá, hogy amikor pozitív érzelmeket élünk át, az a figyelmi kapacitásunkat is növeli, beindítja a kreatív problémamegoldó képességeinket, sőt ilyenkor könnyebben alakítunk ki új viselkedési és gondolkodási mintákat, például új jó szokásokat és megküzdési módokat. Mennyire zseniális, hogy az emberi agy így van behálózva! Ez a "broaden and build" elmélet, ami magyarul talán a "kiterjeszt és felépít" nevet kapná.

Ha tehát rendszeresen műveljük magunkban a hála képességét, a jó dolgok megbecsülését és értékelését, ez a szokás egy idő után könnyen gyökeret ereszt a mindennapi életünkben.

Nekünk kell tudatosan elkezdeni, de aztán az idegrendszerünk is rásegít a folyamatra.

Hogyan foghatsz hozzá?

  • Vezess hála-naplót

Nem kell semmi bonyolultra gondolni, elég, ha leírod egy füzetbe, a blogodba, vagy letöltesz egy ilyen témájú appot (pl. Bliss / Gratitude Journal), sőt akár fotókkal is dokumentálhatod.


 

  • Minden hétre gyűjts össze legalább 5 olyan dolgot (eseményt, pillanatot), amiért hálás lehetsz!
     
  • Még hatékonyabb, ha elkezdesz arra figyelni, milyen események azok, amelyek igazán megmelengetik a szívedet.
    Keresd ezeket a helyzeteket tudatosan! Például sokkal erősebb a hála jótékony hatása, ha pozitív emberi kapcsolatokhoz kötődik, mint ha tárgyakhoz - erről részletesebben ebben a bejegyzésben is olvashatsz.
     
  • Vedd számba azokat az embereket, dolgokat, eseményeket, tárgyakat, stb., akik /amelyek az életed részei, és nélkülük szegényebbek lennének a mindennapjaid. Adj értük is hálát!

Mindegy, hogy milyen apró dologgal kezded! 

Lehet ez egy finom ebéd, egy kedves telefonhívás a nagymamádtól, vagy akár csak az, hogy ezúttal sikerült olyan melegen felöltöznöd, hogy szinte meg se érzed a borongós-hűvös időt. Nem baj, ha nem tölt el teljesen a hála érzése, sokszor az is elég, ha egyáltalán számba veszed ezeket a pillanatokat.

May Nikolett
pszichológus
Lelkierő Elvitelre
 

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Ingerlékeny, türelmetlen, túl van pörögve? És tessék mondani, hogy aludt?

Ingerlékeny, türelmetlen, túl van pörögve? És tessék mondani, hogy aludt?

Egyre több ismerősöm említi, hogy nem alszik jól, fáradt, türelmetlenebb, rosszabbul koncentrál, nem halad olyan gyorsan a napi feladatokkal. Ijesztőbb, hogy tinédzser gyerekeim ugyanezzel küzdenek időnként.
Az internetfüggő agy - mit tehet a szülő?

Az internetfüggő agy - mit tehet a szülő?

A technológia fejlődése minden korban befolyásolta az emberek életvitelét, szokásait. Napjainkban a világháló játszik jelentős szerepet életünkben. El kell ismerni az Internet gazdag információforrás, széleskörű a felhasználhatósága. Azonban egyre több tudományos bizonyíték mutat arra, hogy a túlzott használata a droghoz hasonlóan függőséget alakíthat ki.
A trambulin veszélyesebb, mint a biciklizés, a rollerezés vagy a hintázás? - A gyermektraumatológus válaszol

A trambulin veszélyesebb, mint a biciklizés, a rollerezés vagy a hintázás? - A gyermektraumatológus válaszol

A trambulin közkedvelt szabadtéri eszköz, azonban azt szem előtt kell tartani, hogy nem játék, hanem akrobatikus sportszer. A nem megfelelő használata sok balesetet okozhat.
A barát az, akivel szebb a világ - Idézetek kicsiknek és nagyoknak

A barát az, akivel szebb a világ - Idézetek kicsiknek és nagyoknak

Akár a gyermeki játszótéri barátságokról, akár a felnőttek közötti évtizedes kapcsolatokról van szó, a barátság az egyik legfontosabb kapocs az életünkben. Ezek az idézetek segítenek szavakba önteni azt, amit érzünk – és amit talán nem is tudtunk eddig kimondani.
Ugrás az oldal tetejére